Kofferdam v zubnej ambulancii

Bezpečnosť pri endodoncii a snaha o optimálne výsledky pri adhezívnej technológii v záchovnej stomatológii sú hlavnými dôvodmi pre použitie kofferdamu v stomatologickej praxi. Pre ďalšie skvalitnenie starostlivosti a pre väčší komfort našich pacientov v priebehu zákroku ponúkame možnosť ošetrenia s použitím kofferdamu.

Čo je kofferdam

Kofferdam je blana z prírodného latexu rozmeru 15 x 15 cm, je elastický, čo je nevyhnutná a využívaná vlastnosť pri jeho napínaní a aplikácii. Predstavuje jednoduchý a spoľahlivý prostriedok pre zaistenie suchého pracovného poľa, ktoré je nevyhnutnou podmienkou pri väčšine bežných zákrokov. Zabráni vniknutiu akejkoľvek tekutiny (slín, krvi, sulkulárnej tekutiny) do miest, kde potrebujeme napríklad zhotoviť výplň.

Kofferdam sa ďalej odporúča z hygienických dôvodov, zaisťujúcich bezpečie a pohodlie ako pacientovi tak ošetrujúcemu tímu. Pre pacienta predstavuje kofferdam veľmi pohodlný a bezpečný spôsob ošetrenia. Pacient je chránený pred možným prehltnutím alebo vdýchnutím drobných úlomkov alebo prachu, sliznica ústnej dutiny je izolovaná od styku s rôznymi chemikáliami, ktoré sú používané na výplachy kanálikov pri endodontickom ošetrení. Navyše pacient nepotrebuje v priebehu zákroku vypľúvať ani vyplachovať.

Výhody použitia kofferdamu

  • ochrana pred aspiráciou, napríklad koreňového nástroja
  • nedochádza k poškodeniu pacientovej sliznice chemikáliami a dezinfekčnými prostriedkami používanými na výplachy
  • ochrana ošetrujúceho tímu pred infekciou
  • retrakcia mäkkých tkanív (gingíva, pery, líca, jazyk)
  • Veľkou výhodou pre pacienta je pohodlie, pretože má pocit, že sa ošetrenie odohráva mimo jeho ústnej dutiny. Na rozdiel od situácie bez kofferdamu ho totiž neruší intenzívne odsávanie a prípadné nasatie veľmi suchej sliznice. Ďalej ho neobťažujú vatové valčeky alebo dokonca prsty ošetrujúceho, ktoré sa ich snažia udržať v určenej polohe, čo veľakrát poškodzuje sliznicu alebo aj vyvoláva dávivý reflex.
  • Pacient má vďaka odcloneniu kofferdamom v ústach rovnaké podmienky ako v bežnej nerušenej situácii a môže voľne prehĺtať a dýchať.
Share: